Videohälsning

På gång

Barninslag på gudstjänster

Det finns en grupp som tyvärr hamnat vid sidan av vad det gäller inslag i gudstjänster under året som gått, och det är församlingsbarnen. Därför är det extra roligt att kunna berätta att ett gäng föräldrar som tidigare gjorde ”Tidsmaskinen”, tillsammans med Hedvig har spelat in ett antal barnrutor som kommer med i våra webbsända gudstjänster med start på nu på söndag. Dessutom har vår kära AnnMarie Svenninghed sagt att hon gärna tar med barnen i en bibelberättelse och ekobön. Fyra söndagar  (23/5, 6/6, 20/6 och 27/6) under kommande månad innehåller gudstjänsterna också något för barnen.

Konfirmationshögtid och nytt konfaår

Den 30:e maj är det konfirmationshögtid. Be gärna lite extra för årets konfirmander som haft ett ganska annorlunda konfaår. Det betyder också att du som har barn som är i konfirmationsålder med fördel redan nu kan peppa dem att haka på konfa 21/22. Mer info hittar du här: https://www.equmeniakyrkangrabo.se/wp-content/uploads/2021/05/Konfainbjudan-2021-2022.pdf

Kvällsbön via Zoom

Under maj månad har vi bjudit in till kvällsbön online på torsdagskvällar kl 2030. Du är välkommen ikväll också! Du kopplar upp på följande länk: https://zoom.us/j/92033827841?pwd=bkMvNlBOanhBMnp2UGxDVjg2RFlJdz09

Bönesamling med besök och undervisning från Indien

Idag fick jag en på ringning från Frida Vikström som arbetar som diakon i Svenska kyrkan. Hon berättade att hon och Kerstin Rosén med lite kort varsel hade bestämt att ordna en digital samling med besök från Indien. Minnie besökte Gråbo för några år sedan och undervisade och bad för människor i en samling i församlingshemmet. Torsdag den 27:e kl 09.00 är alla som vill välkomna att lyssna på Minnie som kommer att tala om ”Att vara ledd av Den helige Ande 2021”. Du kopplar upp på följande länk: https://us02web.zoom.us/j/84896351072?pwd=V1B6ZXIrY1ZWQXpEODFiS1ZRd1lBUT09

Öppen kyrka

Du som önskar är välkommen och sitta ned i kyrkan för en stund av stillhet på ”Öppen kyrka”. Du är välkommen på fredagar mellan kl 10.00 – 12.00. Välkommen

Förbön och tacksägelse

Den här veckan får du som ber gärna be för:

  • Smittspridning. Be att vi ska komma till ett läge där vi kan få möjlighet att samlas till gudstjänst igen.
  • Stridigheterna i Israel. Be att den upptrappade konflikten i Israel skall få ett slut. Människor lider och dör men Gud vill liv.
  • Konfirmationsavslutningen. Be för konfirmationsavslutningen, att det får bli ett tillfälle då konfirmander och föräldrar berörs av Gud.
  • Sommaren. Vi närmar oss sommaren, be att det får bli en tid av återhämtning och påfyllning för församlingens medlemmar och de boende i Gråbo.
  • Tacka. Tacka Gud för pingstens budskap. Gud vill bo bland sitt folk genom sin Ande.

/Andreas Engström
Pastor och föreståndare
Equmeniakyrkan Gråbo